Aktualności » Droga do Niepodległości

poniedziałek, 15 października 2018
Przygotowując się do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 15 X br. w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Zakrzewie odbył się niezwykły koncert patriotyczny i montaż słowno - muzyczny zatytułowany "Droga do Niepodległości”. Autorem tego ogólnopolskiego projektu jest mistrz organów Robert Grudzień. W postać Marszałka Józefa Piłsudskiego wcielił się aktor Radomskiego Teatru Powszechnego Wojciech Ługowski. W dialogu z młodzieżą przypomniał słowa Marszałka: „Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Uczestnicy tego koncertu otrzymali śpiewniki, by wspólnie z ZAKRZEWIAKAMI wykonywać wzruszające pieśni patriotyczne: „Białe róże”, „Piechota”, „Jedzie, jedzie na kasztance”, „Hej, hej ułani”, „Marsz pierwszej Brygady”, „O mój rozmarynie”, „O Panie, któryś jest na niebie”, „Pierwsza kadrowa”. Tańce, szczególnie polonez, w wykonaniu ZAKRZEWIAKÓW ubranych w stroje z czasów Księstwa Warszawskiego zapierały dech w piersiach. Zwieńczeniem tej uczty duchowej był krótki koncert w wykonaniu Roberta Grudniai grającego na cymbałach i Fletni Pana Georgija Agratina.