Aktualności » Pielgrzymka do francuskich sanktuariów

sobota, 05 lipca 2014

Francja bywa nazywana pierworodną córką Kościoła. Jest jednak postrzegana jako jeden z najbardziej laickich krajów europejskich, w którym Kościół przeżywa swój zmierzch. Te powtarzane stereotypy są mocno krzywdzące. Ostanie bowiem lata, to przykład witalności i odrodzenia francuskiego Kościoła i jego nowej ewangelizacji, szczególnie w obronie świętości małżeństwa i rodziny. Mogli tego doświadczyć pielgrzymi z Zakrzewa, którzy wraz z naszym proboszczem ks. Ireneuszem Koseckim i przyjaciółmi z radomskich parafii, wybrali się na dwutygodniową pielgrzymkę do francuskich sanktuariów. Pokonując ponad 7 tys. km odwiedziliśmy wiele świętych miejsc. Francja - to ojczyzna wielu świętych i objawień maryjnych, a wśród nich, tych najbardziej znanych w La Salette i Lourdes. Uczestnicy pielgrzymki przeżywali w tych sanktuariach wspólne Eucharystie i niezwykle wzruszające procesje różańcowe, gdy ze świecami w ręku, wśród ludzi z wielu krajów świata, mogli wyrazić swoją wdzięczność Sercu Maryi. Cześć do Najświętszego Serca Pana Jezusa również czerpie swe źródło we Francji. Pielgrzymi nawiedzili kościół w Paray - Le - Monial, gdzie św. Małgorzata Maria Alacoque otrzymała od Pana Jezusa tajemnicę pierwszych piątków miesiąca. Wdzięczność do Boskiego Serca znalazła swoje dopełnienie w Paryżu, gdzie w bazylice Sacre Coeur, pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej w jej grotach przez ks. Ireneusza. Modląc się o nowe powołania kapłańskie i świętość kapłanów odwiedziliśmy bazylikę w Ars, gdzie przez kilkadziesiąt lat duszpasterzował najsłynniejszy proboszcz świata - św. Jan Maria Vianney. Zwiedzanie Paryża, Nicei, Monako, Monte Carlo, Avignion, Taize, Pont du Gard, Arles, zamków nad Loarą i wiele innych pięknych miejsc, pozwoliło uczestnikom pielgrzymki choć trochę poznać bogatą przeszłość i interesującą teraźniejszość Francji. Pani Aleksandra - pilotka i przewodniczka pielgrzymki - podkreśla, iż chciała pokazać Francję jako kraj, który szczególnie umiłowało Boskie Serce Jezusa i Niepokalane Serce Maryi.  Galerię zdjęć można obejrzeć TUTAJ.