Aktualności » Pielgrzymka Rodziny Różańcowej

sobota, 03 października 2020
Już po raz 13. odbyła się pielgrzymka Żywego Różańca Diecezji Radomskiej do sanktuarium MB Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole. Panująca wciąż pandemia koronowirausa znacznie zmniejszyła liczbę uczestników, ale i tak w spotkaniu wzięło udział około tysiąca pielgrzymów z całej diecezji. 21 osób z naszej parafii wraz z proboszczem ks. Ireneuszem Koseckim, wyruszyło autokarem na to modlitewne spotkanie.

- Przede wszystkim Panu Bogu dziękujemy, że mogliśmy się spotkać, mimo warunków pandemicznych. Żywy Różaniec jest duchową siłą i zapleczem Kościoła. Przed nami kolejny rok, który chcemy przeżyć pod hasłem: "Żywy Różaniec w jedności z Ojcem Świętym i Kościołem" - mówi ks. kan. Szymon Mucha, kustosz sanktuarium MB Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole i moderator Żywego Różańca w Diecezji Radomskiej.

W programie pielgrzymki był wspólny Różaniec, okazja do spowiedzi oraz konferencja, którą wygłosił ks. Marek Kucharski, proboszcz parafii w Szydłowcu. Głównym punktem pielgrzymki była polowa Msza św. na placu różańcowym, której przewodniczył biskup Piotr Turzyński.

- "Nie odwaga, nie broń, nie dowódcy, ale Maryja Różańcowa uczyniła nas zwycięzcami". Takie słowa wenecjanie napisali na ścianie kaplicy dedykowanej MB Różańcowej po zwycięstwie nad tureckimi okrętami pod Lepanto - mówił bp Turzyński.

W homilii biskup przypomniał nie tylko morską bitwę pod Lepanto z 1571 roku, która zatrzymała nawałę islamu na Europę, i która dała początek liturgicznemu wspomnieniu Matki Bożej Różańcowej, ale także zwycięstwo pod Wiedniem, ponowne zatrzymanie nawały islamu na Europę, ale także polski triumf nad bolszewikami w 1920 roku, który poprzedziła wielka modlitwa narodu.

Boża Opatrzność dała nam piękną, słoneczną pogodę, warto było tu przyjechać, by poczuć wspólnotę rodziny różańcowej i siłę tej cudownej modlitwy, jaką jest różaniec - mówi Ewa - nasza parafianka.