Aktualności » Podążając za Dobrym Pasterzem...

niedziela, 12 maja 2019
W IV niedzielę wielkanocną, zwaną niedzielą Dobrego Pasterza, ks. biskup Piotr Turzyński, rozpoczął w naszej parafii wizytację kanoniczną. Tuż przed godziną 9.00, proboszcz ks. Ireneusz Kosecki, przy głównych drzwiach świątyni przywitał Czcigodnego Gościa, podając mu do ucałowania relikwiarz, w którym znajdują się cząstki Krzyża Świętego. Przekazał także symboliczne klucze do naszej świątyni, a wszyscy zebrani na liturgii zostali przez ks. biskupa pokropieni wodą święconą. Przy ołtarzu ks. biskupa przywitali przedstawiciele naszej parafii - Anna i Piotr Michalikowi wraz z piątką swoich dzieci. Ks. proboszcz przedstawił krótką charakterystykę naszej wspólnoty parafialnej, która choć liczy sobie 602 lata, to „byłby w błędzie ten, kto sądziłby, iż ta Czcigodna Jubilatka, to zmęczona życiem i zniechęcona starsza pani, przysypiająca w kościelnej ławie. O nie! Nie w Zakrzewie! Tu żyją ludzie dla których wiara w Boga, ciężka, uczciwa praca, entuzjazm życia i chęć działania - to drogowskazy wskazujące drogę pomnażania dobra i osobistego uświęcenia” - mówił proboszcz. Mszy św. o godz. 9.00 przewodniczył kapelan biskupa ks. Marek Fituch, który pełni też urząd wicekanclerza radomskiej Kurii Diecezjalnej. Eucharystię koncelebrował z nim wikariusz, ks. Kamil Kowalski. Na tę Mszę św. ks. biskup Piotr zaprosił szczególni dzieci i młodzieży naszej parafii. W homilii zachęcał i młodych i dorosłych - byście w swoim życiu zaufali Chrystusowi - Dobremu Pasterzowi, który ma moc przeprowadzić was przez po krętych drogach, podnieść z grzechów i przywrócić nadzieję. Podążajcie za Nim, on życie swoje oddał za was, byście mogli osiągnęli wieczną ojczyznę. Warto troszczyć się o bliskie relacje z Bogiem Ojcem, bo On jest większy od wszystkich - mówił ks. biskup. Po Mszy św. biskup Piotr spotkał się z dziecięcymi i młodzieżowymi grupami formacyjnymi. Animatorzy i prezesi krótko zaprezentowali charyzmat poszczególnych grup: oazy dziecięcej i młodzieżowej, Klasowych Kół Różańcowych, ministrantów wszystkich grup wiekowych, scholii dziecięcej i młodzieżowej oraz szkolnych Kół Caritas - ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Spotkanie przebiegało w niezwykle radosnej atmosferze, a wszyscy uczestnicy otrzymali od biskupa Piotra pamiątkowe obrazki. Msza św. o godz. 11.00, której przewodniczył biskup Piotr, była spotkaniem z Chrystusem tych, którzy jako dorośli są zaangażowani w liczne grupy formacyjne: Koła Żywego Różańca, Oaza Rodzin - Domowy Kościół, Akcja Katolicka, ojcowie ministranci, Parafialny Zespół Caritas, „Wspólnota Miłosierdzia”, Klub Honorowego Dawcy Krwi im św. Jana Pawła II i Ochotnicza Straż Pożarna - 4 oddziały (Zakrzew, Gulin, Gulinek, Zakrzewska Wola). W homilii ks. biskup dziękował tym wszystkim, którzy w codziennym życiu są prawdziwymi świadkami Chrystusa - Dobrego Pasterza. Po Mszy św. animatorzy, zelatorzy i prezesi zaprezentowali ks. biskupowi owoce pracy swoich grup i opowiedzieli o swoich planach i marzeniach. Kolejnym punktem wizytacji kanonicznej było spotkanie modlitewne ks. biskupa z wiernymi na cmentarzu parafialnym. O godz. 16.30 wspólnie odmówili Koronką do Bożego Miłosierdzia wypraszając dla zmarłych dar nieba. Kulminacją tej szczególnej niedzieli była Msza św. o godz. 17.00, podczas której biskup Piotr udzielił 68. osobom 3. klas gimnazjalnych i klas 8. szkoły podstawowej, sakramentu bierzmowani. W homilii zachęcał młodzież, by troszczyła się o żywe relacje z Chrystusem i z odwagą szła w dorosłe życie. Duch Święty niech będzie waszą mocą i radością - podkreślił ks. biskup.

Dalszy ciąg wizytacji kanonicznej miał miejsce 14 maja br. O godz. 9.00 biskup Piotr wraz z proboszczem ks. Ireneuszem Koseckim, odwiedzili Przedszkole Samorządowe w Zakrzewie. Dzieci pod kierunkiem swoich wychowawczyń, przygotowały piękny program artystyczny; śpiewały pieśni maryjne, patriotyczne i tańczyły, obdarowując czcigodnego Gościa wielką radością. Wspólna kawa z wychowawczyniami dzieci, zakończyło to niezwykle wzruszające spotkanie. Następnie ks. biskup wraz z proboszczem udali się na spotkanie z dziećmi, młodzieżą, dyrekcją i nauczycielami Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakrzewie. W drzwiach szkoły biskupa Piotra przywitała chlebem i solą „Brać Sienkiewiczowska”. Występy i prezentacja harcerzy, „Zakrzewiaków”, wolontariuszy ze Szkolnej Caritas, pokazały jak wielkie bogactwo talentów i pragnienie czynienia dobra kryją serca dzieci i młodzieży. Ks. biskup nie krył wielkiego podziwu dla młodych artystów, i na zakończenie składając im gratulacje, udzielił wszystkim uczestnikom spotkania pasterskiego błogosławieństwa. W „Szkolnej Kawiarence” przy pysznym cieście, kawie i herbacie był czas na wspólne rozmowy o życiu szkoły, a dyrektor Szkoły Podstawowej p. Ewa Bartel i Dyrektor Gimnazjum p. Krystyna Smolińska podziękowały ks. biskupowi za nawiedzenie szkół i radość wspólnego świętowania

TUTAJ można obejrzeć galerię zdjęć, których autorem jest W. Skorza.