Aktualności » Śladami św. Pawła...

poniedziałek, 25 czerwca 2018
Niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym, powierzchnią niemal równa Warszawie, stała się miejscem pielgrzymki 28. osobowej grupy z Zakrzewa, Radomia, Warszawy i Lublina. Historia Malty sięga niemal 5 wieku przed Chrystusem. Chcąc poznać jej niezwykłą historię, kulturę, przyrodę, zabytki, pasjonaci przygód udali się w dniach 25 czerwca - 2 lipca br. na 8 dniową pielgrzymkę, by zrealizować swoje marzenia. Przewodnikiem duchowym był proboszcz ks. Ireneusz Kosecki. Malta - bywa nazywana wyspą św. Pawła Apostoła. U jej wybrzeży, zdążając statkiem do Rzymu, rozbił się św. Paweł. Przebywając tylko 3 miesiące na Malcie, tak mocno wpisał się w jej historię, że współczesne życie maltańczyków naznaczone jest żywą obecnością Apostoła Narodów. Na tej wyspie jest 365 kościołów i kaplic. Nasi pielgrzymi obejrzeli, zwiedzili, zachwycili się ich pięknem, i modlili się w kilkunastu. Codziennie uczestniczyli we Mszy św., poznając historię danego miejsca. W Rabat byli w świątyni św. Pawła, w kaplicy Publiusza, którego ojca uzdrowił św. Paweł, odwiedzili piękny kościół oo. Franciszkanów. W Mosta modlili się w kościele Wniebowzięcia NMP. Na wyspie Gozo nawiedzili kościół Ta Pinu. Niezwykła była Msza św. odprawiona przez naszych trzech kapłanów - było jeszcze dwóch księży z Lublina i Kurowa, na niezamieszkałej wyspie św. Pawła, gdzie jak podaje tradycja rozbił się statek św. Pawła. Mieszkańcy Malty w niemal bajkowy sposób stroją kościoły, ulice, budynki, parki, by uczcić pamięć św. Pawła i innych świętych, których figury wynoszone są w procesjach na ulice miast. Pielgrzymi podziwiali przepiękną, zachwycającą przyrodę tego zakątka Europy: ogrody Barracca, ogrody botaniczne San Anton, niezwykłe klify z lazurową wodą Morza Śródziemnego. Rejs statkiem po Morzu był też dla pielgrzymów przeżyciem niezwykłym. Malta to także burzliwa historia zakonu Joannitów, którego członkowie opiekując się chorymi, walczyli w obronie Ziemi Świętej. Kończąc pielgrzymkę, jej uczestnicy zgodnie stwierdzili, iż warto było przylecieć na Maltę, by odkryć obecność i działalność misyjną św. Pawła, zachwycając się pięknem przyrody tego maleńkiego, ale cudownego kraju.
Galerię zdjęć można zobaczyć TUTAJ.