Aktualności » Spotkanie u Powały...

środa, 25 lipca 2018
25 lipca br. - to kolejna środa spędzona na sportowo, choć tym razem z akcentami historycznymi. Proboszcz ks. Ireneusz Kosecki, zorganizował wyjazd rowerowy w niezwykle urokliwe miejsce. 17 osobowa grupa scholanek i ministrantów, udała się ze swym opiekunem do Taczowa. Spod plebanii wyruszyli o godz. 10.00. Trasa prowadziła przez Zakrzew Kresy I, Taczew, Dąbrówkę Podłężną, Dąbrówkę Nagórną i Taczew. Tam uczestnicy rowerowej wyprawy, rozegrali mecz piłki nożnej, który zakończył się remisem 5:5. Następnie udali się przed polowy ołtarz, w którym centralne miejsce zajmuje obraz Bogarodzicy z Dzieciątkiem. To miejsce historyczne, gdzie symboliczne kamienie upamiętniają królów Polski: Konrada Mazowieckiego, Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagielończyka i św. Jadwigę. Była chwila na skupienie i wspólną modlitwę. Kilkadziesiąt metrów dalej jest ustawiona rzeźbiarska kompozycja figuralna, przedstawiająca uczestników spotkania u Powały z Taczewa, w sprawie budowy mostu łyżwowego na Wiśle. Dnia 30 listopada 1409 r. w Brześciu król Władysław Jagiełło na naradzie z Witoldem, postanowił o potajemnej budowie mostu, który po spławieniu do Czerwińska miał służyć do przeprawy 30 tys. wojsk przed bitwą z Krzyżakami. Uczestnikami tego spotkania byli Dobrogost Czarny - Starosta Radomski, rycerz Mszczuj ze Skrzynna, biskup Mikołaj Trąba - pierwszy Prymas Polski, król Władysław Jagiełło i Powała z Taczewa. Dzieło budowy mostu w pełni się powiodło i otworzyło drogę do zwycięstwa. Uczestnicy rowerowej wyprawy, stanęli do pamiątkowego zdjęcia, na tle rzeźbiarskiej kompozycji. To była niezwykła lekcja historii, szczególnie cenna w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.