Aktualności » Z miłości do Matki Bożej

niedziela, 10 maja 2020
Tegoroczny maj jest inny niż zwykle. Choć to miesiąc zakochanych, przepięknej przyrody, kwitnących bzów, sadów i ogrodów, w czasie panującej epidemii o radość w nas i wokół nas jakby trudniej. Maj - to przede wszystkim miesiąc miłości i czci do Maryi - Matki Chrystusa i naszej Matki. Od wielu już lat, w majowe popołudnia, na terenie zakrzewskiej parafii, spotykają się wierni przy krzyżach i figurkach maryjnych, śpiewając Litanię Loretańską i pieśni ku czci tej, która jest „cicha i piękna, jak wiosna”. Księża zwykle odwiedzali ponad 20 miejsc, by wspólnie z parafianami wychwalać tę, która jest naszą Matką i Królową. Tak było w ubiegłych latach. W tym roku jest to utrudnione, choć nie niemożliwe do zrealizowania. Zachowując przepisy czasu epidemii - maseczki na twarze, właściwa odległość i znów można przeżywać radość spotkania z Naszą Matką. 8 maja o godz. 19.30, na zaproszenie mieszkańców Gulina Starego, przy figurce maryjnej spotkali się z mieszkańcami tej wioski miejscowi duszpasterze: proboszcz - Ks. Ireneusz Kosecki, wikariusz - ks. Kamil Kowalski i alumn I roku Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu - Adrian Czajkowski. Warto wspomnieć, iż figurka Matki Bożej została ufundowana w 1945 r. przez mieszkańców Gulina jako wotum wdzięczności Bożej Opatrzności za uratowanie życia i mienia. Tradycyjnie modlitwę rozpoczęto pieśnią „Chwalcie, łąki, umajone...”. Potem odśpiewana została Litania Loretańska, kilka pieśni maryjnych, a na zakończenie uczestnicy tego modlitewnego spotkania zaśpiewaliApel Jasnogórski. Dziękując za dar wspólnej modlitwy, ks. proboszcz udzielił zebranym bożego błogosławieństwa.