Aktualności » Zakrzewski Orszak Trzech Króli

niedziela, 06 stycznia 2019
6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, już po raz trzeci ulicami Zakrzewa przeszedł Orszak Trzech Króli. Po Mszy św. o godz. 11.00, sprawowanej przez proboszcza ks. Ireneusza Koseckiego, kilkaset osób zgromadziło się przed budynkiem Urzędu Gminy, by uroczyście rozpocząć Orszak. Składał się on z przedstawicieli trzech kontynentów: Afryka (orszak niebieski przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej), Azja (orszak zielony przygotowany przez przedszkolaków) i Europa (orszak czerwony przygotowany przez gimnazjalistów). Trzej Królowie przyjechali od wschodu bryczką, której użyczył Michał Wolski, właściciel stadniny „Karino”, a reprezentowali różne pokolenia, od kilkunastu do ponad 60 lat. W tym roku w rolę królów wcieli się: Tadeusz Kępka, Jacek Wilczyński i Kacper Kozłowski. Towarzyszyli im rycerze i dwórki. Ks. proboszcz witając Trzech Króli i wszystkich zebranych, udzielił im bożego błogosławieństwa. Uczestnicy ruszyli w kierunku Szkoły Podstawowej, by po drodze być świadkiem scenek przygotowanych zarówno przez dzieci, młodzież jak i dorosłych. Patronem tegorocznego Orszaku był św. Jan Paweł II, a uczestnikom towarzyszyło hasło: „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązujące do I pielgrzymki pap. Polaka do Ojczyzny. Podczas orszaku wysłuchaliśmy wypowiedzi św. Jana Pawła II. Nad całością przebiegu Orszaku czuwała Bożena Chłopecka. Finał miał miejsce na „orliku”. Tam magowie i wszyscy zebrani oddali pokłon Świętej Rodzinie. W role Maryi, Józefa i Dzieciątka wcieliła się rodzina z naszej parafii - Magdalena i Paweł Rzeszot i ich 4,5 miesięczny synek Jan. Od szopki wszyscy uczestnicy przeszli w rytmie kolędy - poloneza „Bóg się rodzi”, na poczęstunek; bigos i papieskie kremówki. I tym razem organizatorami byli: parafia pw. św. Jana Chrzciciela, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Przedszkole oraz UG Zakrzew. Wśród znakomitych gości byli m.in. Leszek Margas - wójt Gminy Zakrzew, Marzanna Nosowska - sekretarz Gminy, Rafał Rajkowski - wicemarszałek Mazowsza, Ewa Bartel - dyr. Szkoły Podst., Krystyna Smolińska - dyr. Gimnazjum, Barbara Ślusarczyk - dyr. Przedszkola Samorządowego, Zofia Maj - dyr. Biblioteki Gminnej. Do zobaczenia za rok, na IV Orszaku Trzech Króli w Zakrzewie.