« wstecz

Relikwie » Relikwie w ołtarzach

Kościół w Zakrzewie zbudowany w latach 1770-76, był konsekrowany dopiero 16 sierpnia 1922 r. podczas wizytacji biskupa Sandomierskiego Pawła Kubickiego. Od roku proboszczem parafii był ks.Józef Kaczmarzyk. To było niezwykłe wydarzenie. W protokóle powizytacyjnym, między innymi biskup tak napisał: Wieczorem Dnia tego przeniesiono Sanctissimum do szałasu i uroczyście z plebanii wprowadzono do drugiego szałasu w opieczętowanych 3 puszkach relikwie ŚwŚw.Męczenników: Restytuta, Pii i Wiktoryi, przygotowane do 3 ołtarzy: wielkiego - Przemienienia Pańskiego i dwóch bocznych - Niepokalanie Poczętej Najśw. Maryi i św. Antoniego. Znać, ze lud należycie był pouczony i nastrojony do uroczystości konsekracyjnej, bo całą noc licznie czuwał przy św. Relikwiach i na wspólnej modlitwie spędził cały czs aż do rana. Pobożny i rzewny śpiew wiernych przypominał katakumbowe wigilie pierwszych chrześcijan.


Święty Restytut był w latach 352 -273 biskupem Kartaginy. Uczestniczył w synodzie w Rimini. O jego męczeńskiej śmierci w obronie wiary pisał święty Augustyn. W Martyrologium Rzymskim wspomina się go 28 sierpnia. W naszej diecezji w Rzeczniowie jest kościół pod jego wezwaniem.


Święta Pia, zakonnica, pustelnica i rekluza(zobowiązała się do nieopuszczania własnej celi i niekontaktowania się z innymi zakonnicami) poniosła śmierć w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.


Święta Wiktoria (Wiktoryja), dziewica i męczennica pochodziła z Sabiny pod Rzymem. Jej historia znana jest przede wszystkim z tradycji ustnej. Wywodziła się ze szlachetnego rzymskiego rodu. Rodzice wychowali ją na pobożną i wykształconą dziewczynę. Postanowili wydać ją za mąż za Eugeniusza, bogatego młodzieńca ze znamienitego rodu. Ale Wiktoria odmówiła, bo nie był chrześcijaninem. Może i zgodziłaby się, wierząc że go nawróci, ale pod wpływem swojej przyjaciółki Anatolii, która była w takiej samej sytuacji obie odrzuciły zaręczyny. To wywołało wściekłość w kawalerach. Porwali kobiety i uwięzili w swoich domach, uważając je za swoje narzeczone. Długie namowy nie zmieniły zamiarów dziewcząt, pragnęły pozostać dziewicami do końca życia. Wtedy Eugeniusz oskarżył Wiktorię, że jest chrześcijanką, a to był wyrok śmierci. Prawdopodobnie w 305 roku została pozbawiona życia, ale dokładnie nie wiadomo w jaki sposób, ścięta czy przebita mieczem. W ikonografii przedstawiana jest z palmą i mieczem. Jej wspomnienie obchodzi się 23 grudnia. Relikwie św. Wiktorii znajdują się w Subiacco pod Rzymem i w Łowiczu w kolegiacie. Otrzymał je od papieża Urbana VIII arcybiskup gnieźnieński Henryk Firlej w 1625r.

Sonda
Czy Twoim zdaniem na stronie parafii potrzebne jest forum użytkowników?
Tak, to przydatna opcja Nie, to nie jest miejsce
do wymiany poglądów
Co to jest forum?
Godziny otwarcia biura parafialnego
poniedziałek - piątek: 8:00 - 9:00
Porządek Mszy Świętej

Niedziela:
7.00; 9.00 (dla dzieci i młodzieży); 11.00 (suma); 17.00

Dzień powszedni:
7.00; 17.00

Święta zniesione:
7.00; 9.00; 17.00;

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Parafii Św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie © 2012 - 2024. Kopiowanie tekstów zamieszczonych na łamach serwisu oraz ich udostępnianie
w mediach elektronicznych jak również w innej formie jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu.
projekt i wykonanie: gqim.com