Aktualności » Strażacy z Gulinka z nowym sztandarem

niedziela, 18 maja 2014

W niedzielę - 18 maja - podczas Mszy św. o godz. 11.00 odprawionej przez proboszcza ks. Ireneusza Koseckiego odbył się obrzęd poświęcenia sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Gulinku. Licząca dzisiaj 24 druchów OSP w Gulinku jest jedną z czterech OSP na terenie naszej parafii. W 58 roku swego istnienia, dzięki zaangażowaniu wielu osób strażacy z Gulinka i Koziej Woli mogli przeżyć niezwykle wzruszające chwile. Świątynia o godz. 11.00 szczelnie wypełniła się wiernymi, głownie strażakami z terenu całej Gminy Zakrzew. Na zakończenie Mszy św. proboszcz dokonał uroczystego poświęcenia sztandaru OSP w Gulinku. Oto tekst modlitwy:

Boże Ty stworzyłeś człowieka na swoje podobieństwo i powołałeś go, aby żył i wzrastał we wspólnocie z innymi ludźmi. Ty w swoim Synu dałeś nam przedziwny przykład miłości i przez Niego przykazałeś, abyśmy się wzajemnie miłowali. Obdarz hojnym błogosławieństwem tych wiernych Tobie Druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Gulinku, którzy od 58 lat poświęcają się w służbie ratowania życia oraz mienia całej gminy. Pobłogosław także ten sztandar należący do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gulinku. Spraw, aby wszyscy, których ten znak jednoczy, byli wspólnotą ofiarnej służby i ochotnie nieśli pomoc innym. Za przyczyną świętego Floriana, udziel pomocy wszystkim, którzy Cię wzywają i zachowaj ich od wszelkich niebezpieczeństw. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Na awersie sztandaru jest herb strażacki i słowa: „W służbie Ojczyzny"; natomiast na rewersie - wizerunek św. Floriana - patrona strażaków. Proboszcz dziękując wszystkim za udział we Mszy św. i wspólną modlitwę, pogratulował tym wszystkim, którzy przygotowali zarówno piękny sztandar jak i całą uroczystość. Przypomniał łacińskie przysłowie, które aktualizuje się szczególnie w życiu strażaka: „Fortis cadere, celere non potest" - „Mężny może paść, ale nie ustąpić". Taką postawę reprezentował św. Florian - okrutnie zamęczony za czasów cesarza Dioklecjana.

Dalsza część uroczystości odbyła się w świetlicy w Gulinku