Grupy działające w parafii » Domowy Kościół

Domowy  Kościół jest ruchem świeckich w Kościele. Działa jako gałąź małżeńsko-rodzinna w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc właściwą sobie drogę.

Założycielem DK jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987). Duchową kolebką DK jest Krościenko n/Dunajcem, gdzie w 1973 roku odbyły się pierwsze rekolekcje oazy rodzin.

Znakiem DK są dwa greckie słowa „FOS" (światło) i  „ZOE" (życie), wpisane w kształt krzyża, wyrastającego spomiędzy dwóch obrączek, umieszczonych wraz z krzyżem w stylizowanej figurze domu. DK używa również znaku END - ikony Świętej Rodziny.

Świętem patronalnym DK jest Niedziela Świętej Rodziny

DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. Program formacyjny DK kształtowany jest na podstawie nauczania Kościoła i zasad formacyjnych  Ruchu Światło-Życie jako Zasady Domowego Kościoła http://www.dk.oaza.pl/v7/formacja.php?rdz=4

Historia Domowego Kościoła w parafii Zakrzew.

Założycielem  DK w parafii był ówczesny proboszcz ks. Roman Adamczyk były moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie diecezji Radomskiej. Pierwszy krąg  DK powstał w marcu 2000r., a potem sukcesywnie powstawały następne. W szczytowym okresie w parafii istniało 8 kręgów Domowego Kościoła. Obecnie Oaza Rodzin w parafii liczy 5 kręgów w której uczestniczy 24 małżeństwa. Jest to jeden z prężniejszych ośrodków w naszej diecezji radomskiej, w której w całości istnieje niewiele ponad 100 kręgów DK.Domowy Kościół posiada swoją strukturę. W diecezji podzielony jest on na rejony, które zrzeszają po kilkanaście kręgów. Wśród nich jest również Rejon Zakrzew, do którego należą kręgi  okolicznych parafii.(http://radom.oaza.pl/dk/). Funkcję pary rejonowej pełniły do tej pory następujące małżeństwa : Jadwiga i Jerzy Podlewscy, Izabela i Eugeniusz Podsiadłowie oraz Alicja i Stanisław Stopkowie. Obecnie na najbliższe 3 lata funkcję tą pełnią Anna i Wiesław Ciecierscy (parafia Kozia Góra). Funkcję moderatora rejonowego pełni proboszcz parafii Zakrzew ksiądz Ireneusz Kosecki.