Organy kościelne

Organy zbudowane w 1787r. Jest to pozytyw o 9 głosach. Do dnia dzisiejszego budowniczy tego instrumentu jest nieznany, o roku budowy świadczy data wyryta na piszczałce prospektowej.

Pierwotnie instrument ten posiadał 10 głosów - dane na ten temat widnieją w aktach parafialnych z XIX w.

Opis inwentaryzacyjny:

Instrument usytuowany jest na murowanym chórze muzycznym, naprzeciw ołtarza głównego. Szafa organowa wolnostojąca  w 2002 r. przesunięta do tylnej ściany kościoła. Wcześniej znajdowała się przy balustradzie chóru,  malowana na kolor kremowy, szafa ma wymiary 4x1x2 metry. Prospekt architektoniczny, rokokowy - złocony.

Organy posiadają jeden manuał do którego należy 9 głosów. Klawiatura wbudowana jest w prawy bok szafy organowej(patrząc od ołtarza) Klawiatura jest dość nietypowa, nie jest chromatyczna, tylko posiada tzw. oktawę krótką (zakres od C-c3) - łącznie 45 klawiszy. Zarówno traktura gry jak i registrów mechaniczna, wiatrownice klapowo-zasuwane. Miech, od 2002 r. umieszczony wewnątrz szafy organowej, zasilany dmuchawą elektryczną lub dźwignią do kalikowania.

Dyspozycja przed 2002 r.

Pryncypał 4'
Burdon 8'
Flet minor 4'
Flet dolce 4'
Picolo 2'
Kwinta 3'
Gamba 8'
Oktawa 1'
Portunal 8'

Dyspozycja po 2002 r. (nazwy głosów nadane przez Dominika Grochalskiego):

Pryncypał 4' (nowe piszczałki, z zachowaniem dawnej menzury)
Burdon 8'
Flet minor 4'
Flet dolce 4'
Oktawa 2' (nowe piszczałki)
Oktawa 1' (nowe piszczałki) repetycja 4C o oktawę
Gamba 8'
Mixtura 2ch (nowe piszczałki)
Portunal 8'

Urządzenie dodatkowe: Tremolo

Obecny stan organów jest dobry, ale wymagają strojenia poszczególnych piszczałek.

Opracował: Rafał Bator

Aktualnie zaszczytną rolę organisty w naszej parafii pełni Bartłomiej Składanek.