« wstecz

Aktualności » Dożynki Gminne i Parafialne 2013

niedziela, 08 września 2013

II niedziela września jest tradycyjnie w Zakrzewie dniem uroczystości dożynkowych zarówno parafialnych jak i gminnych. Święto chleba rozpoczęło się sumą o godz. 11.00 odprawioną przez miejscowego proboszcza ks. Ireneusza Koseckiego. Starostowie dożynkowi: Krystyna Woźniak i Tadeusz Pikiewicz wnieśli do świątyni wspaniały bochen chleba, jako dar ofiarny od całej gminy Zakrzew. W czasie uroczystej Eucharystii zostały poświęcone pięknie wykonane wieńce dożynkowe, jak również - z racji przypadającego tego dnia Święta Matki Bożej Siewnej - ziarno na zasiew. Uroczystość dożynkową uświetnili swoją obecnością niezwykli goście, a wśród nich Ewa Kopacz - Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej. Po zakończeniu Mszy św. wszyscy w korowodzie dożynkowym udali się na Aleję 600 - lecia, gdzie zakrzewski proboszcz dokonał poświęcenia symbolicznego kamienia, upamiętniającego wiek XIX. Był to czas niewoli, ale jednocześnie głębokiego patriotyzmu i zatroskania o piękno świątyni parafialnej. Proboszczowie zakrzewscy: ks. Franciszek Słapczyński i ks. Antoni Batkowski dokonali generalnego remontu świątyni, po niemal 100 latach jej istnienia. Obaj spoczywają w jednej mogile na parafialnym cmentarzu.

Dalsza część uroczystości dożynkowych odbyła się na scenie przy „Orliku". Wystąpił dziecięcy zespół ludowy „Zakrzewiaki", kapela z Marianowic, rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a podniosłą atmosferę dożynkową nieco złagodził Tadeusz Kępka, który ciętym dowcipem i wrodzonym humorem przypomniał jak niełatwa jest praca rolnika. Nowością tegorocznych dożynek był pokaz koni; zarówno tych wożących pary młode do ślubu jak i tych pracujących w polu. Udane dożynki, to kolejny znak owocnej współpracy parafii z gminą, dla pomnażania dobra wspólnego. 

Sonda
Czy Twoim zdaniem na stronie parafii potrzebne jest forum użytkowników?
Tak, to przydatna opcja Nie, to nie jest miejsce
do wymiany poglądów
Co to jest forum?
Godziny otwarcia biura parafialnego
poniedziałek - piątek: 8:00 - 9:00
Porządek Mszy Świętej

Niedziela:
7.00; 9.00 (dla dzieci i młodzieży); 11.00 (suma); 17.00

Dzień powszedni:
7.00; 17.00

Święta zniesione:
7.00; 9.00; 17.00;

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Parafii Św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie © 2012 - 2022. Kopiowanie tekstów zamieszczonych na łamach serwisu oraz ich udostępnianie
w mediach elektronicznych jak również w innej formie jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu.
projekt i wykonanie: gqim.com