Aktualności » Dożynki Gminne i Parafialne 2013

niedziela, 08 września 2013

II niedziela września jest tradycyjnie w Zakrzewie dniem uroczystości dożynkowych zarówno parafialnych jak i gminnych. Święto chleba rozpoczęło się sumą o godz. 11.00 odprawioną przez miejscowego proboszcza ks. Ireneusza Koseckiego. Starostowie dożynkowi: Krystyna Woźniak i Tadeusz Pikiewicz wnieśli do świątyni wspaniały bochen chleba, jako dar ofiarny od całej gminy Zakrzew. W czasie uroczystej Eucharystii zostały poświęcone pięknie wykonane wieńce dożynkowe, jak również - z racji przypadającego tego dnia Święta Matki Bożej Siewnej - ziarno na zasiew. Uroczystość dożynkową uświetnili swoją obecnością niezwykli goście, a wśród nich Ewa Kopacz - Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej. Po zakończeniu Mszy św. wszyscy w korowodzie dożynkowym udali się na Aleję 600 - lecia, gdzie zakrzewski proboszcz dokonał poświęcenia symbolicznego kamienia, upamiętniającego wiek XIX. Był to czas niewoli, ale jednocześnie głębokiego patriotyzmu i zatroskania o piękno świątyni parafialnej. Proboszczowie zakrzewscy: ks. Franciszek Słapczyński i ks. Antoni Batkowski dokonali generalnego remontu świątyni, po niemal 100 latach jej istnienia. Obaj spoczywają w jednej mogile na parafialnym cmentarzu.

Dalsza część uroczystości dożynkowych odbyła się na scenie przy „Orliku". Wystąpił dziecięcy zespół ludowy „Zakrzewiaki", kapela z Marianowic, rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a podniosłą atmosferę dożynkową nieco złagodził Tadeusz Kępka, który ciętym dowcipem i wrodzonym humorem przypomniał jak niełatwa jest praca rolnika. Nowością tegorocznych dożynek był pokaz koni; zarówno tych wożących pary młode do ślubu jak i tych pracujących w polu. Udane dożynki, to kolejny znak owocnej współpracy parafii z gminą, dla pomnażania dobra wspólnego.