« wstecz

Aktualności » Kamienie mówić będą

niedziela, 22 września 2013

22 września 2013 r. o godz. 15.00 na polach przy Alei 600-lecia w parafii Zakrzew odbyła się inscenizacja historyczna z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. „Kamienie mówić będą... rzecz o Teresie Grodzińskiej". 

Przypomniała ona bohaterskie losy sanitariuszki pochodzącej z Jaszowic - należących do parafii Jarosławice. Kiedy wybuchła wojna miała zaledwie 20 lat. Jako ochotniczka zgłosiła się do wojska, podejmując zadania sanitariuszki, walcząc na pierwszej linii frontu. Przenosząc na własnych plecach rannych, polskich żołnierzy, została pochwycona przez bolszewików i okrutnie zamordowana w Czortowicach koło Hrubieszowa. Jej zmasakrowane ciało przewieziono do Radomia i mimo, że była tylko szeregowcem miała generalski pogrzeb. Została pochowana z wszelkimi honorami na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. Pośmiertnie, za bohaterską odwagę odznaczono ją Orderem Virtuti Militari.

Autorem scenariusza i kierownikiem inscenizacji był znany radomski historyk - Przemysław Bednarczyk. Kawaleria, żołnierze z kilku grup rekonstrukcyjnych; w tym młodzież z radomskich liceów: VI im. J. Kochanowskiego i III im. D. Czachowskiego, odpowiednio dobrana muzyka ukazały grozę tamtych wydarzeń i pozwoliły kilkuset osobowej grupie widzów przeżyć klimat wojny i heroicznej postawy polskich żołnierzy, dla których wolność ojczyzny było największym dobrem.  

Sonda
Czy Twoim zdaniem na stronie parafii potrzebne jest forum użytkowników?
Tak, to przydatna opcja Nie, to nie jest miejsce
do wymiany poglądów
Co to jest forum?
Godziny otwarcia biura parafialnego
poniedziałek - piątek: 8:00 - 9:00
Porządek Mszy Świętej

Niedziela:
7.00; 9.00 (dla dzieci i młodzieży); 11.00 (suma); 17.00

Dzień powszedni:
7.00; 17.00

Święta zniesione:
7.00; 9.00; 17.00;

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Parafii Św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie © 2012 - 2022. Kopiowanie tekstów zamieszczonych na łamach serwisu oraz ich udostępnianie
w mediach elektronicznych jak również w innej formie jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu.
projekt i wykonanie: gqim.com