« wstecz

Relikwie » Relikwie Krzyża Świętego, Artemizji i Benigny

 W 1913 r. ksiądz Dionizy Ostrowski napisał w kronice parafii: W szafie w zakrystii znalazłem zakurzony stary relikwiarz, potłuczony, a zwróciłem nań uwagę dlatego, że zawiera w samym środku szklany krzyżyk z Relikwiami Krzyża Świętego i pieczęcią całą, nienaruszoną, więc dokumentu brak na potwierdzenie autentyczności Relikwii św. Jednak wyciągnąłem go z kąta, w Warszawie Zakonnice go oczyściły, przybrały, a zakład Wernera i Bucha wyszykował ozdobny relikwiarz platerowany w formie małej monstrancji za 61 rs. 35 kp. Całość ładnie wygląda; dziś przechowuję ten relikwiarz w górze tabernakulum, w przekręcanem schowanku za krzyżem ołtarzowym, a w Wielkim Poście co niedzielę po prześpiewaniu „Gorzkich żali" i co piątek po obejściu 14 stacyj Męki Pańskiej daję do ucałowania Relikwie Św.

W relikwiarzu tym umieszczono też relikwie kilku męczenników, miedzy innymi fragmenty kości Św. Artemizji i Św. Benigny.Artemizja i Attyka były córkami konsula Gallikana, wychowanymi w dosyć wysokiej kulturze. Ojciec, stawszy się chrześcijaninem zajmował się obsługą chorych w Ostii i tam też poniósł śmierć męczeńską. One natomiast osiadły przy bazylice pod wezwaniem św. Agnieszki, zbudowanej dopiero co na życzenie córki cesarza. Tam w 354 r. poniosły śmierć. Wspomina się je w liturgii 18 lutego.

Żywot św. Benigny podobnie jest prawie nieznany. Prawdopodobnie pochodziła z rycerskiego rodu na Kujawach. Pewne jest, że była cysterką w Trzebnicy. Według tradycji zginęła śmiercią męczeńską w 1241 r. albo 1259 podczas najazdu Tatarów. Najstarsze pisemne wzmianki o świętej pochodzą z Brewiarzy włocławskich. Benigna wymieniana jest w Mszale gnieźnieńskim z 1555r. a w Mszale rzymskim z 1577r. w litanii do wszystkich świętych. Jej relikwie przechowywane są w katedrze we Wrocławiu. Ślady kultu świętej pozostały tylko na Śląsku i na Kujawach. Jej wspomnienie przypada 20 czerwca. 

Sonda
Czy Twoim zdaniem na stronie parafii potrzebne jest forum użytkowników?
Tak, to przydatna opcja Nie, to nie jest miejsce
do wymiany poglądów
Co to jest forum?
Godziny otwarcia biura parafialnego
poniedziałek - piątek: 8:00 - 9:00
Porządek Mszy Świętej

Niedziela:
7.00; 9.00 (dla dzieci i młodzieży); 11.00 (suma); 17.00

Dzień powszedni:
7.00; 17.00

Święta zniesione:
7.00; 9.00; 17.00;

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Parafii Św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie © 2012 - 2024. Kopiowanie tekstów zamieszczonych na łamach serwisu oraz ich udostępnianie
w mediach elektronicznych jak również w innej formie jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu.
projekt i wykonanie: gqim.com