Kościół w Zakrzewie zbudowany w latach 1770-76, był konsekrowany dopiero 16 sierpnia 1922 r. podczas wizytacji biskupa Sandomierskiego Pawła Kubickiego. Od roku proboszczem parafii był ks.Józef Kaczmarzyk. To było niezwykłe wydarzenie. W protokóle powizytacyjnym, między innymi biskup tak napisał: Wieczorem Dnia tego przeniesiono Sanctissimum do szałasu i uroczyście z plebanii wprowadzono do drugiego szałasu w opieczętowanych 3 puszkach relikwie ŚwŚw.Męczenników: Restytuta, Pii i Wiktoryi, przygotowane do 3 ołtarzy: wielkiego - Przemienienia Pańskiego i dwóch bocznych - Niepokalanie Poczętej Najśw. Maryi i św. Antoniego. Znać, ze lud należycie był pouczony i nastrojony do uroczystości konsekracyjnej, bo całą noc licznie czuwał przy św. Relikwiach i na wspólnej modlitwie spędził cały czs aż do rana. Pobożny i rzewny śpiew wiernych przypominał katakumbowe wigilie pierwszych chrześcijan.
Święty Restytut był w latach 352 -273 biskupem Kartaginy. Uczestniczył w synodzie w Rimini. O jego męczeńskiej śmierci w obronie wiary pisał święty Augustyn. W Martyrologium Rzymskim wspomina się go 28 sierpnia. W naszej diecezji w Rzeczniowie jest kościół pod jego wezwaniem.
Święta Pia, zakonnica, pustelnica i rekluza(zobowiązała się do nieopuszczania własnej celi i niekontaktowania się z innymi zakonnicami) poniosła śmierć w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.
Święta Wiktoria (Wiktoryja), dziewica i męczennica pochodziła z Sabiny pod Rzymem. Jej historia znana jest przede wszystkim z tradycji ustnej. Wywodziła się ze szlachetnego rzymskiego rodu. Rodzice wychowali ją na pobożną i wykształconą dziewczynę. Postanowili wydać ją za mąż za Eugeniusza, bogatego młodzieńca ze znamienitego rodu. Ale Wiktoria odmówiła, bo nie był chrześcijaninem. Może i zgodziłaby się, wierząc że go nawróci, ale pod wpływem swojej przyjaciółki Anatolii, która była w takiej samej sytuacji obie odrzuciły zaręczyny. To wywołało wściekłość w kawalerach. Porwali kobiety i uwięzili w swoich domach, uważając je za swoje narzeczone. Długie namowy nie zmieniły zamiarów dziewcząt, pragnęły pozostać dziewicami do końca życia. Wtedy Eugeniusz oskarżył Wiktorię, że jest chrześcijanką, a to był wyrok śmierci. Prawdopodobnie w 305 roku została pozbawiona życia, ale dokładnie nie wiadomo w jaki sposób, ścięta czy przebita mieczem. W ikonografii przedstawiana jest z palmą i mieczem. Jej wspomnienie obchodzi się 23 grudnia. Relikwie św. Wiktorii znajdują się w Subiacco pod Rzymem i w Łowiczu w kolegiacie. Otrzymał je od papieża Urbana VIII arcybiskup gnieźnieński Henryk Firlej w 1625r.
Niedziela:
7.00; 9.00 (dla dzieci i młodzieży); 11.00 (suma); 17.00
Dzień powszedni:
7.00; 17.00
Święta zniesione:
7.00; 9.00; 17.00;