Wielki Czwartek - 9 kwietnia 2020 r. - Dar Eucharystii i kapłaństwa
Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne - Trzy Święte Dni, najważniejsze wydarzenia roku liturgicznego. To dzień wdzięczności Jezusowi Chrystusowi za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Mszy Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, przewodniczył ks. Kamil Kowalski wraz z proboszczem ks. Ireneuszem Koseckim. W tym roku, ze względu na panujący stan epidemii koronawirusa, oprawa Eucharystii miała skromny charakter. Nie było obrzędu obmycia nóg 12 mężczyznom, przypominający gest miłości Chrystusa z Wieczernika, gdzie umył nogi 12 Apostołom. Na początku Mszy św. przedstawiciel parafii - Tadeusz Kępka, złożył naszym księżom życzenia, z okazji ich święta. Podkreślił, iż w panującą sytuacja pokazuje, jak niezwykle potrzebna jest posługa kapłanów, którzy swoim życiem i udzielaniem świętych sakramentów, prowadzą nas ku Chrystusowi. W homilii ks. Kamil podkreślił jak bezcennym darem jest Eucharystia, gdy przyjmując żywego Chrystusa, pragniemy Jego mocą czynić dobro w codziennym życiu. - Kapłaństwo jest powołaniem, które może być w pełni realizowane tylko w łączności z Chrystusem - Najwyższym Kapłanem - mówił kaznodzieja. Po zakończonej Mszy św. nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji, zwanego „Ciemnicą”.
Wielki Piątek - to pamiątka zbawczej śmierci Chrystusa na krzyżu. Od godziny 8.00 trwała adoracja Pana Jezusa przy ołtarzu adoracji „Ciemnicy”. O godz. 17.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa w kościele, którą poprowadził ks. Kamil Kowalski. Rozważania oparł o tematykę rodziny i troskę o jej świętość. O 18.00 rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej. Z oczywistych względów mogło w niej uczestniczyć tylko kilka osób. Parafianie łączyli się duchowo dzięki przekazowi internetowemu, poprzez parafialnego Facebooka. Nad całością przekazu czuwało rodzeństwo Sandra i Seweryn Czajkowscy. Wielkopiątkowej liturgii przewodniczył proboszcz ks. Ireneusz Kosecki. Składała się ona z trzech części: Liturgii Słowa, w czasie której odczytana została Męka Pańska, Adoracji Krzyża i Komunii świętej. W homilii ks. Kamil wskazał, iż w dźwiganiu krzyża nigdy nie jesteśmy sami; Chrystus z nami cierpi, a każdy ma krzyż uszyty na swoją miarę. Wytrwać w jego niesieniu przez całe życie, często wymaga heroizmu - wskazywał ks. Kamil. Po zakończeniu liturgii, został przeniesiony Najświętszy Sakrament do „Grobu Bożego". Adoracja indywidualna przy „Grobie" trwała do godz. 22.00.
Wielka Sobota 2020 - Nasza Pascha
Wielka Sobota - jest dniem bogatym w przeżycia religijne i przepiękną liturgię, choć w tym roku z powodu trwającej epidemii dużo skromniejsza, bo bez udziału licznej grupy parafian. Nie odbyło się święcenie pokarmów wielkanocnych. Przez cały dzień trwała indywidualna adoracja Jezusa Eucharystycznego w „Grobie”. O godz. 20.00 rozpoczęła się Wigilia Paschalna. Przewodniczył jej proboszcz - ks. Ireneusz Kosecki. Składała się ona z czterech części: obrzędu światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej i Liturgii Eucharystycznej. Orędzie Wielkanocne - śpiewane przez organistę Bartłomieja Składanka, przypominało nam o przejściu z nocy grzechu do światła bożej łaski. W homilii ks. proboszcz zachęcał, byśmy podjęli walkę z duchowym lenistwem, by nasza tęsknota za Eucharystią - gdy już minie czas epidemia - znalazła swoje spełnienie w systematycznym udziale w niedzielnej Mszy świętej. Kaznodzieja zacytował słowa Norwida: „leń, to ktoś, kto się tylko własnymi interesami zatrudnia”. - Chcemy stanąć z wiarą i nadzieją przy Chrystusie Zmartwychwstałym, ufając, że Jego boska moc nas ocali, wleje w nasze serca radość, że to On jest Panem naszego życia - zachęcał proboszcz.
Zmartwychwstanie Pańskie 2020 - Nadzieja, że Chrystus nas ocali...
Zmartwychwstanie Pańskie - to najstarsze i największe święto chrześcijańskie. Czcimy w nim zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią, piekłem i szatanem. Z powodu panującej epidemii nie odbyła się procesja rezurekcyjna. O godz. 6.00 proboszcz ks. Ireneusz Kosecki, podszedł do „Grobu Bożego”, wziął monstrancję z Najświętszym Sakramentem i w drzwiach kościoła udzielił całej parafii błogosławieństwa. Po odśpiewaniu hymnu „Ciebie, Boga wysławiamy”, rozpoczęła się Msza św. rezurekcyjna. Proboszcz odprawił ją w intencji całej parafii, modląc się szczególnie za zmarłych strażaków z OSP i krewnych.
W homilii zachęcał byśmy prosili Zmartwychwstałego Chrystusa o dar powstawania z naszych grzechów osobistych i narodowych, bo jak pisał C.K. Norwid: „Ojczyzna - ziomkowie - jest to moralne zjednoczenie”. Nawiązał do dekoracji „Grobu Bożego”, która przedstawia dwóch „mocarzy wiary” - św. Jana Pawła II i Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia zachęcał nas, byśmy przez wiarę byli apostołami Chrystusa, byśmy znali Go nie tylko teoretycznie, ale osobiście i miłowali Go - mówił kaznodzieja. Na zakończenie Mszy św. ks. proboszcz podziękował wszystkim Parafianom, którzy poprzez transmisje internetową, włączali się duchowo w przeżycia Triduum Paschalnego.
Zdjęcia autorstwa Stanisława Stopki i Sandry Czajkowskiej.
Niedziela:
7.00; 9.00 (dla dzieci i młodzieży); 11.00 (suma); 17.00
Dzień powszedni:
7.00; 17.00
Święta zniesione:
7.00; 9.00; 17.00;