« wstecz

Aktualności » Szlakiem sanktuariów Warmii i Mazur

środa, 01 maja 2013

W dniach od 1 do 3 maja odbyła się pielgrzymka na Mazury. 20-osobowa grupa naszych parafian rozpoczęła zwiedzanie tego pięknego zakątka Polski od Grunwaldu, miejsca, w którym rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści przewodnika o bitwie i dziejach poszczególnych jej uczestników. Zachwyciło nas niezwykle dzieło dopiero co wystawione w namiocie obok muzeum bitwy - replika obrazu Matejki „Bitwa pod Grunwaldem" - wykonana przez kilkanaście osób haftem krzyżykowym.

Kolejnym miejscem był Gietrzwałd, gdzie w XIX wieku Matka Boża objawiła się dwom małym dziewczynkom. Przemawiając w zakazanym wówczas języku polskim, nawoływała do codziennego odmawiania różańca, do pokuty i trzeźwości. To jedyne objawienie Maryi na terenie Polski uznane przez Stolicę Apostolską.

Wieczorem dotarliśmy do hotelu w Giżycku, położonym nad pięknym jeziorem Kisajno.

Kolejny dzień, przy przepięknej pogodzie przyniósł wiele wrażeń. Po obejrzeniu ogromnej, XIX-wiecznej twierdzy Boyen, płynęliśmy statkiem podziwiając jeziora Niegocin, Kisajno i Tajty. W sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce poznaliśmy historię tego miejsca i wysłuchaliśmy koncertu organowego, a wieczorem byliśmy w Mikołajkach - „Bramie Mazur".

W trzecim dniu pielgrzymki po „Świętej Warmii" odwiedziliśmy Stoczek Warmiński. W tym sanktuarium jest obraz Matki Bożej w całej postaci, z Dzieciątkiem, który cieszy się kultem od wielu wieków. Niestety rok temu zostały ukradzione złoto-srebrne sukienki i korony, które go zdobiły. Ale Stoczek to także miejsce uwięzienia Prymasa Tysiąclecia - Kardynała Stefana Wyszyńskiego w latach 1953 -1954.

Zwieńczeniem naszego pielgrzymowania był Lidzbark Warmiński. To tam mieściła się siedziba biskupstwa warmińskiego. W pięknym gotyckim zamku biskupów warmińskich odnaleźliśmy ślady wielu słynnych Polaków, między innymi Mikołaja Kopernika, Ignacego Krasickiego, Łukasza Watzenrode, Jana Dantyszka.

Jednak głównym i najważniejszym punktem była codzienna Msza Święta, sprawowana przez naszego przewodnika, ks. proboszcza Ireneusza.

Pielgrzymi serdecznie dziękują za wspaniałe przeżycia duchowe i estetyczne.

Sonda
Czy Twoim zdaniem na stronie parafii potrzebne jest forum użytkowników?
Tak, to przydatna opcja Nie, to nie jest miejsce
do wymiany poglądów
Co to jest forum?
Godziny otwarcia biura parafialnego
poniedziałek - piątek: 8:00 - 9:00
Porządek Mszy Świętej

Niedziela:
7.00; 9.00 (dla dzieci i młodzieży); 11.00 (suma); 17.00

Dzień powszedni:
7.00; 17.00

Święta zniesione:
7.00; 9.00; 17.00;

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Parafii Św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie © 2012 - 2024. Kopiowanie tekstów zamieszczonych na łamach serwisu oraz ich udostępnianie
w mediach elektronicznych jak również w innej formie jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu.
projekt i wykonanie: gqim.com