« wstecz

Aktualności » W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia

niedziela, 22 sierpnia 2021
12 września br., w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, odbędzie się długo wyczekiwana beatyfikacja Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, którego potomni nazwali Prymasem Tysiąclecia. Świadomi jesteśmy tego, że zbyt mało wiemy o jego świętym życiu, o posłudze kapłańskiej, o cierpieniu, uwięzieniu, i o tym, jak wielkim był prorokiem, który uchronił Kościół w Polsce przed zagładą, a nasz naród przed utratą nadziei na wolność w czasach komunizmu. Chcąc poznać jego święte życie, przygotowując się do uroczystości wyniesienia go na ołtarze, w niedzielę 22 sierpnia, o godz. 18.00, w naszej świątyni odbył się koncert „Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego”. To autorski projekt Roberta Grudnia, który zaprosił swoich przyjaciół: aktorkę i piosenkarkę - Olgę  Bończyk oraz skrzypaczkę - Natalię Kozub. Organizatorami tego koncertu byli:  Wójt Gminy Zakrzew,  Biblioteka Gminna i parafia Zakrzew.

Olga Bończyk w przejmujący sposób przybliżyła licznie zebranym parafianom i gościom,  genezę powstania „Ślubów Jasnogórskich” - Był rok 1955. Prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński przebywał w Komańczy, w czwartym miejscu swego uwięzienia. Po swoim uwolnieniu mówił, że gdy go przewożono z Prudnika na południowy wschód Polski - do Komańczy, miał świadomość, że jedzie tym samym szlakiem, którym przed 300 laty jechał do Lwowa król Jan Kazimierz z Prymasem Leszczyńskim, aby tam złożyć swe Królewskie Śluby (1 kwietnia 1656 r.) i ogłosić Maryję, Matkę Chrystusa, Królową Polski. Wszystko po to, aby Polska była Królestwem Maryi. „Śluby” napisane w Komańczy, a odczytane na Jasnej Górze 26 sierpnia 1955 r. w obecności ponad 1 miliona pielgrzymów, stały się dla kolejnych pokoleń Polaków wezwaniem do wierności Bogu, walki z wadami narodowymi i nadziei, że dla Ojczyzny przyjdzie czas wolności. Wpleciona w głębokie i trudne teksty księdza Prymasa, piękna muzyka, w wykonaniu Roberta Grudnia i Natalii Kozub, pozwoliła obecnym w świątyni, przeżyć cudowną ucztę duchową.    

Sonda
Czy Twoim zdaniem na stronie parafii potrzebne jest forum użytkowników?
Tak, to przydatna opcja Nie, to nie jest miejsce
do wymiany poglądów
Co to jest forum?
Godziny otwarcia biura parafialnego
poniedziałek - piątek: 8:00 - 9:00
Porządek Mszy Świętej

Niedziela:
7.00; 9.00 (dla dzieci i młodzieży); 11.00 (suma); 17.00

Dzień powszedni:
7.00; 17.00

Święta zniesione:
7.00; 9.00; 17.00;

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Parafii Św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie © 2012 - 2024. Kopiowanie tekstów zamieszczonych na łamach serwisu oraz ich udostępnianie
w mediach elektronicznych jak również w innej formie jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu.
projekt i wykonanie: gqim.com