Aktualności » Wielki Piątek 2021 - Krzyż znakiem zbawienia

piątek, 02 kwietnia 2021

Wielki Piątek - to dzień wyjątkowy, jedyny w roku, bez odprawiania Mszy św. To pamiątka zbawczej śmierci Chrystusa na krzyżu. Od godzin rannych trwała adoracja Pana Jezusa przy ołtarzu adoracji „Ciemnicy”. O godz. 17.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa w kościele, którą poprowadził proboszcz ks. Ireneusz Kosecki. O 18.00 zgromadziliśmy się , by uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej. Modlitwie przewodniczył ks. Kamil Kowalski. Liturgia Wielkiego Piątku składa się z trzech części: Liturgii Słowa, w czasie której śpiewana jest Męka Pańska, Adoracji Krzyża i Komunii świętej. W śpiewie Męki Pańskiej, według Ewangelii Janowej uczestniczyli: ks. proboszcz, organista Bartłomiej Składanek, Eugeniusz Podsiadły i młodzieżowa schola. W homilii ks. Kamil przypomniał, iż w dźwiganiu krzyża nigdy nie jesteśmy sami; Chrystus z nami cierpi, podnosi nas z upadków i zachęca byśmy przy Nim wytrwali do końca, aż po Golgotę. Krzyż jest znakiem zbawienia, które wysłużył nam Chrystus. Po zakończeniu liturgii, przeniesiono Najświętszy Sakrament do „Grobu Bożego". Adoracja trwała do godz. 22.00.